Anasayfa        Hakkımızda        Ürünler        İletişim

 

 

 

          ÜRÜNLER

Aşınma Parçaları

İnşaat ve tarım makinaları ile her türlü makinananın aşınma parçaları, makinaya entegre parçalar olup makinanın yapısal mukavemetini doğrudan etkilemektedirler. Bu yüzden aşınma parçalarının kalite kritrlerine uygun üretilmiş olmaları kadar uygun şartlarda kullanılmaları da gerekmektedir.

Civatalı adaptör ve segmentler;

1. Koruyucu Bıçaklar:
- İki kenar ve iki orta üniteden oluşur.
- Açılı Köşeler
- Köşeler daima ortadan daha hızlı aşınır.
- Açılı köşeler ortalarla ömür dengesi sağlar
- Kenar malzemeyi kepçe merkezlerine yönlendirir.

2. Adaptör - Tırnak Sistemleri
- Dalıcılığın gerektiği ortamlarda kullanılır.
- Yekpare tırnaklara oranla daha ekonomiktir.
- Kolay sökülüp takılabilir.

3. Civatalı Segment Sistemi:
- Bıçaklarda adaptörler arasındaki aşınmaları önler.

Kepçe Kullanım ve Bakım Bilgileri

Kepçeyi asla aşınma parçaları olmadan kullanmayın Ana ağız bıçağı kepçenin entegre bir parçası olup, kepçenin yapısal mukavemetini doğrudan etkiler. Bıçak yenilenme süresinde makinalar devre dışı kalırlar. Bıçak ömrünü artırmak için taban aşınma plakaları kullanılması, makinanın verimli çalışma süresini artırmak için ekonomik bir yöntemdir.

Aşınmış ağız bıçaklarını değiştirin Aşınarak incelen bıçaklar arıza öncesi değiştirilmelidir. Arıza, beklenmedik zaman ve iş kaybı yaratmakla birlikte kepçede yapısal hasarlara neden olur. Mümkün ise köşe koruma sistemli ağız bıçaklarını veya cıvata delikli kaya tipi ağız bıçaklarını kullanın. Her ikisi de mevcut sistem seçeneklerini kullanmanıza imkan sağlar.

Tırnak ve segmentlerin yerlerini değiştirin Yanlardaki tırnakları ortaya, ortadakileri de yanlara alın ve ters çevirin. Bu işlem tırnakların aşınma ömrünü en az %50 artırmakla birlikte aşınma dağılımını dengeler ve kepçenin dalmasını zorlaştıran kütleşmeyi elimine ederek tırnakların keskinliğini korur. Ara segmentlerin yanlardan ortaya alınması, aşınma dağılımındaki dengesizliği ortadan kaldırır. Unutmayın ki kepçe sistemlerinde köşeler daima ortadan hızlı aşınır.

Koruyucu - Tesviye - bıçaklarını, segment ve tırnakları hizmet ömürleri süresince kullanın ama limitlerini aşmayın. Aşınma süreleri sınırlarının aşılması, kepçenin iskelet yapısında ve gövdede aşınma, ayrıca darbelerle hasara yol açarak yüksek onarım giderlerine neden olur.

Kepçe konumlayıcıyı daima en uygun ayarında tutun Bu kepçenin zemine paralel durmasını sağlayarak, kepçe tabanını düzensiz aşınmalardan korur. Düzgün kepçe konumunun korunması, kepçenin operasyonda en az güç gereksinimi ile malzemeye dalması için adaptörlerin, dolayısı ile tırnakların verilen hassas açılarda durmasını sağlayacaktır.

Kepçe bağlantı pimlerinin yağlanmalarını günlük kontrol edin Bağlantı pimi keçeli olmayan makinaları da sızdırmaz keçeli sisteme çevirin. Bu, kapalı sistem yağlama sağlayarak bakım süresini azaltır. Makina bakım kitabınızdaki yağlama talimatlarını dikkate alın.

Kepçenizin zeminle temasını en aza indirin Kepçeyi sadece malzemeye girmeye hazır olduğunda yere doğru indirin. Kepçenin zeminle gereksiz teması, üretimsiz aşınmalara neden olacaktır.

Tırnak Kullanım ve Bakım Bilgileri

Tırnak seçerken neleri dikkate alırsınız? Kepçe tırnaklarının o kadar değişik tip ve boyutları var ki, doğru seçim için uzman olmanız gerektiğini sanırsınız.

Tırnak seçimindeki temel etkenler bir kaç ana başlıkta toplanabilir:
• Aşınma ömrü
• Dalıcılık
• Mukavemet

İşinize uygun tırnak seçerseniz, yatırımlarınızın tam karşılığını alırsınız.
Aşınma parçalarından olan tırnakları genel olarak dört grupta inceleyebiliriz.

1. Dalıcı Tırnaklar:
- Kil ve benzeri sıkışık malzemelerde kullanılır.
- En yüksek dalma kabiliyetine sahip tırnaktır.
- Çalıştığı sürece keskinliğini korur.

2. Kısa Tırnaklar:
- Kaya ve benzeri yüksek koparma gücü gereken koşullarda kullanılır.

3. Uzun Tırnaklar:
Genel amaçlı kullanıma yönelik tüm özellikleri eşit tırnaktır.

4. Aşınma Dirençli Tırnaklar:
- Kum, çakıl gibi aşındırma özelliği yüksek ortamlarda kullanılır.

Paranızın ne kadarını hurdaya attığınızı öğrenmek için kullanılmış, atık kepçe tırnaklarınızı incelemeniz yeterlidir.

Yenileme ihiyacınızın nedenleri hurda tırnaklarınızı inceleyerek bulabilirsiniz. Öncelikle kalan aşınma malzemesini, adaptör destek yüzeyini ve keskinliğini inceleyin.

Yeterli aşınma materyali hala varsa yenileme nedenlerini inceleyin. Tırnak dengesiz bir açı ile aşınmış ise köşelerde kullanılmış ve yer değiştirilmemiştir.

Tırnak ömrü ve verimini artırmak için; tırnakları yer değiştirin ve çevirin. Körlenmiş tırnak yükleme veriminizi düşürür. Bu metod tırnak ömrünü %50 artırır ve aşınmaları dengeler.

 

 

 

 

 

 

 

Copyright ©2006 Mastarmetalurji.com.tr

Anasayfa        Hakkımızda        Ürünler        İletişim

replica hermes bags, celine handbags replica, replica designer handbags, canada goose outlet toronto factory, cheap canada goose online sale eranimation Canada Goose Parka small louis vuitton sale Moncler replica louis vuitton Cheap Canada Goose moncler 2015 hermes birkin outlet celine handbags outlet prada outlet canada goose Coats celine bags cheap canada goose women prada replica hermes bag kelly